Właściciel nieruchomości a prawa osób w niej zameldowanych

Pod względem prawnym z tytułu zameldowania nie przysługują zameldowanej osobie żadne prawa dotyczące nieruchomości, w której dana osoba przebywa. W praktyce rodzi to wiele komplikacji, gdyż zameldowane osoby mogą korzystać np. z prawa do dożywocia. Niechciani lokatorzy często stwarzają właścicielowi sporo problemów. Jak przez to przebrnąć i czym jest meldunek dla osób nieposiadających własnościowego tytułu prawnego do konkretnej nieruchomości?

Sam fakt zameldowania w nieruchomości, nie będącej własnością danej osoby jest aktem administracyjnym, który w warunkach polskiego prawa potwierdza formalnie fakt zamieszkiwania konkretnej osoby pod konkretnym adresem.

 

Zameldowanie w wynajmowanym mieszkaniu

Przepisy zobowiązujące do meldunku obowiązują w naszym kraju nadal. Zaniechanie tego obowiązku nie rodzi już w tej chwili nakładania kar. Osoba wynajmująca nieruchomość ma prawo do zameldowania się w miejscu swojego zamieszkania i często z tego prawa korzysta. Może to zrobić bez zgody właściciela nieruchomości, posługując się wyłącznie umową najmu, która stanowi w takim przypadku tytuł prawny do lokalu. Na jej podstawie właściwy urząd gminy wydaje decyzję administracyjną. Nie jest to równoznaczne z przyznaniem prawa do lokalu. W momencie rozwiązania, wygaśnięcia i wypowiedzenia umowy najmu, wygasa meldunek najemcy.

Sprzedaż nieruchomości z zameldowanymi, zamieszkującymi ją osobami
Zameldowane osoby pod adresem nieruchomości, którą właściciel chce sprzedać z punktu widzenia prawa nie mają do niej praw, jednak komplikacje następują, kiedy owe osoby stale tam zamieszkują. Często zameldowanie byłego małżonka czy innego członka rodziny, który nie przebywa aktualnie w mieszkaniu czy domu może sprawiać problemy. Właściciel może podjąć próby wymeldowania takich osób, lecz taka sytuacja jest łatwa jedynie w przypadku, kiedy te osoby tam nie mieszkają. Praktyka pokazuje, że często mieszkające osoby utrudniają sprzedaż takiej nieruchomości.

Ani meldunek, ani fakt zajmowania nieruchomości nie stanowią przeszkody do jej sprzedania. Nie potrzeba do tego zgody zameldowanych w niej osób. Taka nieruchomość znacząco jednak traci na wartości i nie jest atrakcyjnym przedmiotem w oczach ewentualnego nowego właściciela.

Jak właściciel nieruchomości może pozbyć się zameldowanych w niej osób?

Właściciel może pozbyć się niechcianych lokatorów na drodze sądowej w formie sądowej eksmisji, którą powinno poprzedzić wręczenie dokumentu, wzywającego zameldowaną osobę do opuszczenia nieruchomości. Nie zawsze eksmisja sądowa jest prosta i możliwa, ponadto sprawy formalne trwają długo, dlatego potrzebny będzie dobry adwokat, najlepiej wyspecjalizowany prawnik od nieruchomości (zobacz: prawnik od nieruchomości Poznań). Ponadto właściciel może ubiegać się o odszkodowanie z tytułu wydłużonego oczekiwania na eksmisję zameldowanego lokatora, a skutecznie będzie to można uczynić przy pomocy prawnika od nieruchomości.

Cała procedura związana z eksmisją zameldowanych osób będzie z pewnością mniej dotkliwa, a przede wszystkim bardziej zyskowna i skuteczna, jeśli skorzystamy z usług, które oferuje w tym zakresie adwokat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − jedenaście =