Prawa rodzicielskie są odbierane z różnych powodów. Czasem na wniosek jednego z rodziców odbiera się je drugiemu rodzicowi. Innym razem wnioskuje o to zewnętrzna instytucja.
Najczęstsze powody odbierania praw rodzicielski to:
- rażące zaniedbania względem dziecka oraz zachodzące w domu patologie
-
tzw. trwała przeszkoda – np. choroba psychiczna rodzica, jego zaginięcie, długotrwały wyjazd za granicę wraz z brakiem zainteresowania dzieckiem
-
nadużywanie władzy rodzicielskiej, zwłaszcza w złych społecznie celach (np. namawianie do stosowania używek, nadmierne karanie, czy zmuszanie do pracy ponad siły)
Czy można (i jak) odzyskać prawa rodzicielskie?
Tylko w przypadku jakiejś trwałej przyczyny odebrania praw rodzicielskich jest to niemożliwe.
W innych przypadkach, rodzic musi zmienić to, co wpłynęło na decyzję odebrania mu opieki nad dziećmi, czyli zlikwidować powód zaistniałej sytuacji. Jeśli był to nałóg, należy odbyć skuteczne leczenie odwykowe i być pod ciągłą kontrolą specjalistów. W przypadku skrajnego ubóstwa, rodzic powinien znaleźć pracę i zadbać o godne warunki w miejscu zamieszkania lub ewentualnie zawnioskować o pomoc społeczną na początek nowej drogi życia.
Osoba skazana na więzienie po prostu powinna odbyć karę, wyjść na wolność, znaleźć pracę i zadbać o pewne miejsce zamieszkania w godnych warunkach.
Jeśli nastąpią okoliczności pozwalające sądowi przypuszczać, że rodzic zaczął czynić wszystko, co najlepsze na korzyść dziecka, osoba zainteresowana odzyskaniem praw rodzicielskich powinna złożyć w tej sprawę wniosek, najlepiej z załącznikami potwierdzającymi jego oświadczenie o poprawie sytuacji.
Z wyjątkiem zaistnienia trwałych przeszkód, każdy rodzic ma szansę na odzyskanie praw rodzicielskich. Musi po prostu najpierw udowodnić swoją dobrą wolę, silną motywację i konsekwencję w działaniach.
Oczywiście w przypadku, kiedy odebranie praw rodzicielskich nastąpi na skutek pomówienia (zazwyczaj drugiego rodzica lub kogoś z rodziny), reakcja takiego rodzica powinna być jak najszybsza i oczywiście polegać na udowodnieniu, że padł ofiarą oszczerstwa, na podstawie którego sąd wydał krzywdzący dla niego wyrok.